Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

KLARSAN Inżynieria Uzdatniania Wody

Łódź

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Jak uzdatniać wodę dla przemysłu?

Autor: Edyta Siedlecki, KLARSAN Inżyniera Uzdatniania Wody, publikacja: 2023-09-11

Uzdatnianie wody w przemyśle to konieczność niemal w każdym sektorze. W zależności od branży, woda powinna się bowiem charakteryzować ściśle określonymi parametrami fizykochemicznymi oraz czystością mikrobiologiczną. W tym celu stosuje się profesjonalne przemysłowe filtry do wody oraz systemy uzdatniania dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego zakładu przemysłowego. Oto przegląd rozwiązań, które polecają profesjonaliści.

Przemysłowy system uzdatniania wody

Uzdatnianie wody w przemyśle

Woda w przemyśle może być składnikiem produktu finalnego lub medium niezbędnym do prawidłowej pracy maszyn i urządzeń. Niektóre zakłady wymagają również wody o jakości nadającej się do celów sanitarnych. W każdym przypadku potrzebny jest jednak indywidualnie dobrany system uzdatniania wody pozwalający osiągać optymalne parametry dopasowane do wymagań różnych procesów przemysłowych.

Profesjonalne filtry do wody powinny się charakteryzować ponadprzeciętną trwałością i odpowiednio dużą wydajnością. W zależności od aplikacji, warto również wybierać urządzenia o maksymalnej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Przemysłowe filtry do wody pełnią wiele ważnych funkcji w przemyśle, przy czym najczęściej wymieniane są:

  • poprawa właściwości fizykochemicznych wody
  • uzdatnianie wody kotłowej
  • uzdatnianie wody chłodniczej
  • produkcja wody ultraczystej
  • demineralizacja wody
  • produkcja pary wodnej
  • dezynfekcja wody
  • kondycjonowanie wody

Warto w tym miejscu podkreślić, że choć każda branża ma własne wymagania dotyczące jakości wody, większość problemów bierze się z obecności w niej tych samych zanieczyszczeń. Jej skład różni się w zależności od ujęcia, jednak podstawą wszelkich procesów uzdatniania jest niemal zawsze redukcja zanieczyszczeń mechanicznych, takich jak piasek, żwir, muł, cząstki gleby, rdza oraz osady sedymentacyjne. Filtry mechaniczne skutecznie chronią urządzenia oraz instalacje przed uszkodzeniem lub zatkaniem, a także przygotowują wodę do dalszych etapów uzdatniania. Nie mniej uciążliwym problemem jest twarda woda oraz duże stężenie żelaza i manganu. W niektórych sektorach duże znaczenie odgrywa demineralizacja, natomiast w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym podstawą filtracji jest odpowiednio przeprowadzona dezynfekcja.

Dedykowany system uzdatniania wody dla przemysłu

Przemysłowa stacja uzdatniania wody powinna być dobrana indywidualnie, zgodnie z wymaganiami konkretnej aplikacji. W tej kwestii warto skorzystać z porady specjalistów, którzy na podstawie zebranych w wywiadzie informacji, po ustaleniu celów oraz wymagań względem parametrów wody, przygotują projekt technologiczny. To podstawa przed przystąpieniem do fazy realizacji systemu.

Stacja uzdatniania wody

Przemysłowe filtry do wody – najczęściej wybierane rozwiązania

Przemysłowe filtry do wody to szeroka gama profesjonalnych rozwiązań, przy czym największym zainteresowaniem cieszą się odżelaziacze wody, zmiękczacze wody, lampy UV oraz przemysłowe systemy odwróconej osmozy. W zależności od potrzeb, stacja uzdatniania wody może również obejmować kolumny węglowe, kolumny filtracyjne, filtry narurowe oraz preparaty i urządzenia do kondycjonowania wody.

Przemysłowe zmiękczacze wody

Montaż przemysłowego zmiękczacza wody to konieczność z wielu względów. Ważne jest bowiem nie tylko utrzymanie jakości procesów produkcyjnych, lecz także ochrona instalacji przed szkodliwym wpływem kamienia kotłowego. Wysoki stopień twardości wody może powodować straty w produkcji pod względem wydajności, zwiększać poziom awaryjności, albo prowadzić do lokalnych przegrzań w instalacji. W efekcie, z przemysłowych zmiękczaczy wody chętnie korzystają nie tylko zakłady produkcyjne, ale też placówki użyteczności publicznej, w tym szpitale i ośrodki zdrowia, gospodarstwa rolne, wspólnoty mieszkaniowe oraz także obiekty z branży HoReCa. Przemysłowe zmiękczacze wody to urządzenia przystosowane do pracy jako samodzielne jednostki, ale można je również montować w grupie. Uzdatniają wtedy wodę równolegle lub pracują w trybie wahadłowym.

Uzdatnianie wody wyłącznie za pomocą przemysłowego zmiękczacza wody nie zawsze jest wystarczające. W niektórych realizacjach konieczna będzie dodatkowo wcześniejsza redukcja żelaza i manganu, a także utrzymanie na właściwym poziomie utlenialności i stężenia wolnego chloru.

Przemysłowe odżelaziacze wody

Kiedy problemem są przekroczenia żelaza i manganu (szczególnie w przypadku wody pozyskiwanej ze studni głębinowej) stosuje się przemysłowe odżelaziacze wody. Duże stężenie tych pierwiastków negatywnie odbija na wydajności instalacji oraz stanie technicznym urządzeń wykorzystujących wodę do pracy. Niemniej poważnym problemem jest ryzyko rozwoju bakterii żelazistych i manganowych, które mogą prowadzić do wtórnego skażenia mikrobiologicznego wody.

Urządzenia tego typu działają w oparciu o różne metody, ale z najbardziej wydajne i przystosowane do pracy w każdych warunkach, uważa się przemysłowe odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem. Najpopularniejsze są modele z aeratorem oraz w komplecie z hydroforem ocynkowanym. Na rynku dostępne są także odżelaziacze wody, które pracują bez wstępnego napowietrzania. Wykorzystują one złoża typu Greensand wymagające regeneracji nadmanganianem potasu. Z tego względu jest to rozwiązanie wybierane raczej niechętnie i jako ostateczność, m.in. ze względu na negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Przemysłowa odwrócona osmoza

Pragnąc uzyskać wodę o najwyższym poziomie czystości, wiele zakładów sięga po przemysłowe systemy odwróconej osmozy. Urządzenia tego typu sprawdzają się do produkcji wody demineralizowanej, do odsalania wody oraz redukcji cukrów. Membrana osmotyczna usuwa bowiem zanieczyszczenia z dokładnością do pojedynczych jonów, a jej skuteczność ocenia się na 98%. W przemysłowych jednostkach odwróconej osmozy stosuje się zazwyczaj membrany o wielkości 8 cali o typie zwinięcia spiralnego.

Przemysłowe systemy odwróconej osmozy to urządzenia przystosowane do pracy ciągłej, a ogromna dokładność tej metody stwarza praktycznie nieograniczone możliwości jej stosowania. Należy mieć jednak na uwadze, że woda trafiająca na membranę powinna być już zmiękczona, wolna od żelaza, manganu, chloru, o SDI wynoszącym mniej niż 5. W stacjach obejmujących system odwróconej osmozy, oprócz filtrów mechanicznych, stosuje się także antyskalanty zapewniające membranom osmotycznym ochronę przed zapychającymi je osadami.

Przemysłowa odwrócona osmoza

Przemysłowe lampy bakteriobójcze

Wiele sektorów w przemyśle (między innymi spożywczy, farmaceutyczny, czy kosmetyczny) wymaga wody o wysokiej czystości mikrobiologicznej. Kiedy niezbędna jest stała dezynfekcja wody, wiele zakładów przemysłowych decyduje się na montaż przemysłowej lampy UV. Promienie ultrafioletowe niszczy bowiem DNA mikroorganizmów, zaburzając możliwość namnażania drobnoustrojów, co w efekcie prowadzi do ich obumierania. Po takie rozwiązanie sięgają też często pływalnie, obiekty SPA, zakłady wodociągowe oraz wszelkiego obiekty, w których konieczna jest skuteczna ochrona przed drobnoustrojami. Stosowanie promieniowania ultrafioletowego to metoda o potwierdzonej skuteczności na poziomie 99%. Przemysłowe lampy bakteriobójcze cechuje dodatkowo wysoka wydajność i brak ubocznych produktów dezynfekcji. Właściwości organoleptyczne wody pozostają bez zmian, podobnie jak jej skład fizykochemiczny.

Uzdatnianie wody dla przemysłu – postaw na profesjonalne systemy od renomowanego dostawcy

Przemysłowe stacje uzdatniania wody to indywidualnie dobierane systemy filtrów, dzięki którym każdy zakład otrzymuje to, czego potrzebuje. Decydując się na takie rozwiązania, warto skorzystać z usług renomowanego dostawcy, który zapewnia również serwis pogwarancyjny i stały dostęp do części zamiennych.

Oczyszczanie ścieków, uzdatnianie wody - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 1 050 Specjalistów od Oczyszczania Ścieków i Uzdatnianie Wody najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o oczyszczaniu ścieków i uzdatnianiu wody