Zanim wybierzesz system uzdatniania wody
Autor: Edyta Siedlecki, KLARSAN Inżyniera Uzdatniania Wody, publikacja: 2023-09-11
Własna stacja uzdatniania wody to pewność, że Twoja kranówka jest zawsze smaczna, zdrowa i ma określone parametry. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup i montaż konkretnych filtrów, musisz wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii. Sprawdź, o czym należy pamiętać, zanim kupisz stację uzdatniania wody.
Od czego zależy wybór filtrów do wody?
Rodzaj urządzeń przeznaczonych do uzdatniania zależy przede wszystkim od parametrów surowej wody, zarówno pod względem fizykochemicznym, jak i mikrobiologicznym. Aby uzyskać takie informacje, należy wykonać profesjonalne badanie i analizę wody, najlepiej w akredytowanym laboratorium. Dlaczego to takie istotne? Otóż, czasami bowiem wystarczy jedynie doszlifowanie jakości wody, za pomocą klasycznego filtra narurowego, a innym razem, w celu osiągnięcia pożądanych parametrów wody, konieczna będzie instalacja systemu urządzeń do uzdatniania. Skąd zatem wiadomo, jakie urządzenia sprawdzą się optymalnie w warunkach Twojego gospodarstwa domowego? Oprócz jakości wody, musisz jeszcze przeanalizować kilka innych kwestii, w tym ilość zużywanej wody i jej przeznaczenie, a także wielkość miejsca przeznaczonego na montaż.
Na co zwrócić uwagę, szukając dostawcy rozwiązań do uzdatniania wody?
W ofercie wielu firm działających na polskim i europejskim rynku nietrudno znaleźć wyspecjalizowane urządzenia do uzdatniania wody. Wśród nich największą popularnością cieszą się zmiękczacze wody redukujące wysokie stężenie jonów wapnia i magnezu, często montowane równocześnie z filtrem mechanicznym oraz odżelaziaczem wody. Za najbardziej skuteczne filtry do wody uważa się systemy z odwróconą osmozą, które zatrzymują niemal 98% zanieczyszczeń o wielkości pojedynczych jonów. Dużą popularnością cieszą się także kolumny węglowe poprawiające parametry organoleptyczne wody, a także wstępne filtry mechaniczne zatrzymujące rdzę, muł, żwir, czy osady sedymentacyjne. Niemal wszystkie urządzenia dostępne są w wersji przeznaczonej do użytku w gospodarstwie domowym, jak i w aplikacjach przemysłowych.
Bez względu na zastosowanie urządzenia, decydując się na zakup konkretnego systemu do uzdatniania wody, nie warto kierować się wyłącznie ceną. Na późniejszych etapach użytkowania filtrów do wody liczy się także zaplecze techniczne oraz szeroko pojęta skuteczność i wydajność filtracji, a także jakość stosowanych komponentów i podzespołów.
Pomoc techniczna
Decydując się na zakup rozbudowanej stacji uzdatniania wody (lub tylko pojedynczych urządzeń, tj. zmiękczacz wody, odżelaziacz wody, filtr kuchenny, filtr mechaniczny), musisz koniecznie zwrócić uwagę na zaplecze techniczne oferowane przez dostawcę wybranego rozwiązania. Szczególnie istotne są warunki gwarancyjne, dostęp do części zamiennych oraz możliwość skorzystania z pomocy działu technicznego. Kiedy potrzebna jest szybka interwencja lub pomocna dłoń w rozwiązaniu problemu, profesjonalny dostawca znający swoje produkty od podszewki, często okazuje się na wagę złota. Może też niekiedy udzielić pomocy zdalnie, bez potrzeby umawiania spotkania z ekipą serwisową. To idealne rozwiązanie dla osób zabieganych oraz takich, które potrzebują natychmiastowej pomocy.
Stały dostęp do części zamiennych
Niewiele osób, które decydują się na zakup filtra do wody, bierze pod uwagę kwestię stałego dostępu do części zamiennych. Wbrew pozorom to jednak wielka zaleta. Warto tym samym wybierać dobrej jakości urządzenia od znanych producentów i renomowanych dostawców funkcjonujących na rynku przez wiele lat. W ten sposób, jako przyszły właściciel stacji uzdatniania wody, zyskujesz pewność, że nie będzie w przyszłości problemu z wymianą części, które naturalnie ulegają zużyciu.
Własna ekipa serwisowa
Korzystając zarówno z gotowych, jak i projektowanych pod konkretne wymagania, rozwiązań do uzdatniania wody, warto wybierać firmy dysponujące własnym serwisem na terenie całego kraju. Można w ten sposób polegać na doświadczeniu i wiedzy fachowców, którzy doskonale znają swoje produkty oraz przeszli konieczne szkolenia w zakresie instalacji i serwisowania poszczególnych systemów uzdatniania wody. Duże znaczenie ma także czas oczekiwania na wizytę. Kiedy zmiękczacz wody przestaje skutecznie obniżać stopień twardości wody, w kawie jest wyczuwalny zapach chloru, albo na armaturze pojawiają się nieestetyczne brunatne plamy spowodowane awarią odżelaziacza wody, wówczas możesz liczyć na poradę oraz szybką pomoc kompetentnych serwisantów niezależnie od miejsca zamieszkania.
Dobre rozeznanie w temacie to gwarancja jakości Twojej wody
W branży uzdatniania wody nie brakuje rzetelnych przedsiębiorców, którzy oferują swoje usługi i produkty na najwyższym możliwym poziomie. Z drugiej strony, na rynku funkcjonują także firmy niegodne zaufania, którym obdarzają ich klienci. Warto zatem szukać, sprawdzać i dokładnie porównywać oferty różnych dostawców. Sprawnie działająca stacja uzdatniania wody to w końcu nie tylko woda o optymalnych parametrach i pozbawiona zanieczyszczeń, ale przede wszystkim inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie całej rodziny.